1. اشارات کریمه بسمله واژه های عنوان : تفسیر، سوره فاتحه، بسمله، صراط مستقیم،

اشارات ولایی قرآن کریم

مجموعه مطالب 2 - چکیده ها

در راستاي مدیریت عالیه، ارائه و کاربردِ

پژوهشها، نظریه ها و تأسیس علوم نوین قرآنی

1.           اشارات کریمه بسمله

واژه های عنوان : تفسیر، سوره فاتحه، بسمله، صراط مستقیم، رحمت رحمانیه، مرحمت رحیمیه، رسالت، امامت

واژه های عمومی : قرآن، لغات، فرازها، گزینش، چینش، جستجو، پیمایش، نظریه، تأسیس علم، تفسیر، استحسانات،

چکیده :

ترجمه و تفسیر کتاب های آسمانی خاصه قرآن کریم ارزش بسیاری نزد پیروان ادیان مرتبط دارد. بکارگیری مفاهیم،اصول، روشها و نتایج در پروژه و نظریه اشارات ولایی قرآن میتواند کمک موثری به مفسران ومحققان عالیقدر قرآنی بنماید.

 آشنایی و توان نویسنده در مقدمات و گستره و سطوح تفسیر قرآن کریم و علوم ذیربط کمتر از حد لازم در ورود مفید در این حوزه میباشد. از نمونه کوششهای انجام شده توسط نامبرده، ارائه نکاتی در باره کریمه بسمله میباشد.

در اولین آیه قرآن کریم کلمات اسم، الله، رحمن و رحیم مستطر است. کتاب هدایت بودن قرآن باید در خلاصه خود، یعنی در بسمله و عنوان اصلی و ابتدای خود، نحوه هدایت از مقام اولیه وجود تا نهایت مقام ممکن وجودی برای مخلوق بالاخص برای انسان را دربر داشته باشد.

 برطبق روایات سوره حمد (الفاتحه) خلاصه قرآن و کریم بسمله (بسم الله الرحمن الرحیم) خلاصه این سوره است. همچنین مسیر آزمایش، تعدیل، رشد و تعالی انسان در فرهنگ اسلامی-قرآنی مصداق "الی یوم القیامه" بوده که 12 مورد در قرآن تکرار شده است.

 بهترین ها در سیر مذکور شامل و منطبق بر کریمه "الی صراط مستقیم" خواهند بود که آنهم تکرار 12گانه دارد. مهمترین مراحل این راه و مسیر همان استفاده از نعمات رحمانیه الهی در ابتدا و نیز کسب نعمات رحیمیه الهی می باشد.

بدیهی است مقام رسالت بعنوان مخزن و چارچوب همه مراحل برای کسب هر گونه نعمت میباشد. رفتن در این راه حق فقط با کسب نعمتهای خاصه الهی است که در 12 فراز مشابه " ...انعم... علی... " آمده است.

توجه بیشتر در این مشاهدات پژوهشگر را به 12 تکرار جمع کلمات نعمةٍ، نعمةٌ و نعمةً میرساند. در نهایت با رسیده به رحمة رحیمیه الهی میتوان 12 رحمةٍ و نیز 12 رحمةٌ را پیدا نمود.

از طرف دیگر، در فرهنگ قرآنی و اسلامی، مجموعه رسالت زمینه و فضای لازم برای حرکت را فراهم میآورد و ادامه دهنده واقعی راه رسالت از طریق امامت و وصایت منتسب به مقام رسالت خاتم تحقق مییابد.

بنابراین وجود تکرارهای متعدد 12گانه، بر طبق نظریه اشارات ولایی قرآن، شواهد و قرآئن دقیق برای توجه دادن به به موضوع می باشد. نکته پایانی در این مقاله بررسی امکان وجود ظرائف و حقایق محکمتر در هر یک از مجموعه آیات 12گانه مذکور است.

این لطائف میتواند شامل چینش حروف از اسامی، القاب و کینه های امامان معصوم 12گانه مذهب شیعه اثنی عشری (س) باشد. برخی جستجوها توسط نویسنده نشانه هایی از وجود چنین چینشهایی خیر میدهد که در منابع مرتبط با نامبرده در سالهای اخیر گزارش شده است.

وحدت در کتب الهی خبر از لزوم وجود اشارات در داشتن تشابه، تناسب، تناظر و حتی تقارن درونی و برونی اجزاء در هر یک از آنهاست. سایر یافته ها توسط نگارنده در قالب چکیده ها، مقالات، جزوات، نتایج، فایلهای صوتی و تصویری منتشر شده در انواع رسانه ها، جزییات بیشتری از نکات اشاره شده را دربر دارند.

گروه های منابع : قرآن کریم، تفاسیر، روایات، احادیث، اینترنت،

منابع پژوهشگر: کانال تلگرام، وبلاگ ها، نرم افزار اشارات ولایی، کانال آپارات، نوارهای صوتی، نوارهای ویدیوئی، فایلهای متنی، پوسترها،

سوابق نویسنده : دکترای کامپیوتر از 1370، ارشد کامپیوتر از 1358، کارشناسی ریاضی از 1354

ایده پردازو پژوهشگر ارشد اشارات ولایی قرآن :  مهندسی معکوس تناسب و تناظر درونی و برونی قرآن با حقایق - با شریعت، عترت، تاریخ و طبیعت،

پژوهشگر ارشد، عضو موسس و مدیرعامل مرکز پژوهشهای قرآنی نور ولایت مبین، عضو هیأت موسس موسسه آموزش عالی بصیر(آبیک) (...-82)

دبیر و عضو شورای راهبری فناوری اطلاعات وزارت علوم (87-85) ، عضو گروه ارزیابی وزارت علوم و دانشگاه ها (88-85)

عضو هیأت علمی و مدیر گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه شاهد (85-75)، پژوهشگر مرکز مخابرات ایران (75-71)

daliliali@gmail.com + telegram.me/daliliali + Telegram.me/quranhints + 09123459914

/ 0 نظر / 18 بازدید